Co to jest pigtail światłowodowy?

Pigtail światłowodowy a patchcord światłowodowy: jaka jest różnica?

Niektórzy faceci mogą potrzebować wyjaśnień na temat pigtaili światłowodowych i kabli krosowych . Na czym polega podobieństwo, a na czym polega różnica?

Po pierwsze, najbardziej krytyczną różnicą jest złącze światłowodowe. Pigtaile światłowodowe mają tylko jedno zakończone złącze z jednej strony, ale gołe włókna z drugiej strony. Natomiast kable krosowe mają dwa lub więcej wstępnie zakończonych złączy po każdej stronie i nie mają gołych włókien. 

Po drugie, różnica polega na typach kabli światłowodowych. Pigtaile światłowodowe zwykle wykorzystują kabel bez osłony, taki jak kabel o średnicy 90 μm. Jednak kable krosowe zwykle używają kabli światłowodowych z płaszczem, takich jak włókno 2,0 mm lub 3,0 mm.

Po trzecie, różne aplikacje. Pigtaile światłowodowe są przeznaczone głównie do zastosowań związanych z szybkim łączeniem, podczas gdy kable krosowe służą do łączenia transceiverów optycznych, paneli krosowych i sieci szkieletowych. 

Wreszcie , jako prostą, ale szybką metodę, możemy przeciąć patchcord światłowodowy na dwie części, aby utworzyć dwa warkocze. To dlatego, że trudno jest przetestować warkocz w terenie. Przed podłączeniem pigtaila do sprzętu testowanie niezakończonego końca jest wyzwaniem.

Rodzaje pigtaili światłowodowych

Istnieje wiele rodzajów pigtaili światłowodowych opartych na jednym innym czynniku. Typy złącz światłowodowych obejmują pigtaile LC, pigtaile SC, pigtaile ST, pigtaile FC, pigtaile MU i pigtaile E2000. Według typów włókien, w tym pigtaili jednomodowych i wielomodowych.

Następnie przyjrzyjmy się bliżej typom pigtaili światłowodowych.

Według typu włókna

Ogólnie pigtaile światłowodowe dzielą się na światłowody wielomodowe i jedno modowe. 

  • Pigtaile wielomodowe są wykonane z wielomodowych kabli światłowodowych 62,5/125 μm lub 50/125 μm i zakończone złączami wielomodowymi. Jeśli jednak chcemy je bardziej szczegółowo sklasyfikować, możemy podzielić je na pigtaile OM1, OM2, OM3, OM4 i OM5.  
  • Pigtaile jednomodowe są wykonane z jednomodowych kabli światłowodowych 9/125 μm OS1 lub OS2 i zakończone złączami jednomodowymi. 

Ogólnie pigtaile są wykorzystywane w 99% aplikacji jedno modowych, ale są również używane w wielu aplikacjach wielomodowych.

Według typu złącza

W zależności od typu złącza światłowodowego możemy podzielić patchcordy Światłowodowe na pigtaile LC, pigtaile SC, pigtaile ST, pigtaile FC, pigtaile MU, pigtaile E2000, pigtaile MPO i tak dalej. Następnie przyjrzyjmy się bliżej zwykłym typom.

Pigtail światłowodowy LC

Złącza LC to kompaktowe złącza światłowodowe do połączeń o dużej gęstości. Są o 50% mniejszą wersją starszego złącza światłowodowego SC i mają kwadratową plastikową obudowę z ceramiczną ferrulą 1,25 mm. Pigtaile światłowodowe LC są wstępnie zmontowane ze złączem LC. Jest to jeden z najczęstszych rodzajów. 

Pigtail światłowodowy SC

SC, co oznacza złącze abonenckie, było również nazywane złączem kwadratowym lub złączem standardowym. Złącze SC ma wstępnie zaokrągloną skuwkę z cyrkonu lub stopu stali nierdzewnej o średnicy 2,5 mm. Pigtaile światłowodowe SC to wstępnie zmontowane pigtaile ze złączem SC. Ze względu na niski koszt, długowieczność i łatwość instalacji, pigtail SC jest powszechnie stosowany zarówno w aplikacjach P2P, jak i PON.

Pigtail światłowodowy FC

Pigtaile światłowodowe FC korzystają z metalowego korpusu złączy optycznych FC, które mają strukturę typu śrubowego i ceramiczne ferrule o wysokiej dokładności. Pigtaile z włókien FC i powiązane elementy są szeroko stosowane w różnych zastosowaniach.

Pigtail światłowodowy ST

Pigtail światłowodowy ST jest podobny do pigtaila FC, ale zamiast gwintów złącze ST ma inny mechanizm blokujący niż złącza FC. Posiada skuwkę o przedłużonej średnicy 2,5 mm wykonaną z ceramiki (cyrkonu), stopu stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. W rezultacie pigtaile ST są powszechnie stosowane w telekomunikacji, przemyśle, medycynie i aplikacjach czujnikowych.