CZYM JEST MARKETING SENSORYCZNY?

Marketing jest wszędzie. Gdziekolwiek pójdziesz, cokolwiek zobaczysz, jeśli spojrzysz wystarczająco głęboko, znajdziesz to. Lub, jeśli zostanie to zrobione dobrze, znajdzie Cię . Marketing stał się dobrze znanym i skutecznym narzędziem pomagającym firmom odnosić sukcesy, a także stał się wieloaspektowym tematem, który stale ewoluuje. Marketing sensoryczny pojawił się ostatnio na scenie jako nowy gorący temat zarówno dla marketerów, jak i ludzi biznesu. Zwłaszcza teraz – ze względu na wyzwania, z jakimi zmagał się marketing w trakcie pandemii – ważne było dostosowanie się do obecnej sytuacji i zachęcenie konsumentów w nowy i bardziej oryginalny sposób. Czym właściwie jest marketing sensoryczny? W tym poście omówimy 5 kluczowych punktów marketingu sensorycznego i zastanowimy się, w jaki sposób wykorzystanie każdego zmysłu może zdziałać cuda w Twojej strategii marketingowej.

Marketing sensoryczny to potężne narzędzie, które ma na celu odwołanie się do co najmniej jednego z pięciu zmysłów w celu wywołania znaczących, pozytywnych i, z kolei, zyskownych odpowiedzi od głównej grupy docelowej firmy. Marketing sensoryczny zapewnia bardziej wyjątkowe i niezapomniane wrażenia na rynku docelowym. Wiadomo również, że działa najlepiej, gdy w jednej wiadomości lub kampanii kierowany jest na więcej niż jeden zmysł. Chociaż marketing sensoryczny jest obecnie coraz bardziej powszechny, nie oznacza to, że jest to łatwe zadanie. Jest wiele rzeczy do rozważenia, skupiając się na zmysłach jako sposobie wywoływania emocji i działań u odbiorców. Ważne jest, aby wybrać rodzaje zmysłów, które są spójne z Twoją marką. Marketing sensoryczny w odniesieniu do wzroku jest jednym z najważniejszych. Ludzie lubią widzieć rzeczy, które są estetyczne i urzekające. Ten rodzaj marketingu sięga wielu księżyców temu, kiedy starożytni Egipcjanie tworzyli plakaty na papirusie, aby przyciągnąć potencjalnych klientów na targi. To oczywiście nie jedyny przypadek, w którym w tamtych czasach używano marketingu wizualnego, ale jest to świetny przykład tego, jak daleko sięga ten rodzaj techniki sprzedaży. W dzisiejszych czasach marketing sensoryczny można realizować na wiele sposobów. Na przykład poprzez tworzenie grafik, infografik, obrazów, grafik, plakatów, banerów reklamowych , filmów, tekstu, kolorów i wielu innych. Te elementy marketingu można również spotkać wszędzie, ale w XXI wieku większość tych wizualizacji można znaleźć cyfrowo, za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Facebook, LinkedIn, Instagram, strony firmowe itp. Czasopisma , katalogi , oficjalne dokumenty , e-booki itp. to świetne materiały do ​​promocji i marketingu Twojej firmy w atrakcyjny wizualnie sposób. Dlaczego nie stworzyć cyfrowej publikacji, która pozwoli czytelnikom przeglądać strony tak, jakby był to prawdziwy papierowy dokument, bez papieru (tj. wycinanie drzew).

Czym jest marketing sensoryczny? – Radio (reprezentujące marketing dźwiękowy)

Wykorzystanie dźwięku w strategii marketingu sensorycznego jest również świetnym sposobem na ugruntowanie marki i uczynienie jej bardziej zapadającą w pamięć. Na przykład w latach 20-tych firmy powszechnie emitowały reklamę przez radio. Dokonano tego za pomocą dżingli, promocji marki i muzyki. Niektóre z najpopularniejszych obecnie form marketingu sensorycznego słuchu to: lektoraty, efekty dźwiękowe, podcasty, audiobooki itp. W Paperturn wiemy, jak ważny jest nie tylko marketing wizualny, ale także to, jak dźwięk może przynieść korzyści Twojej firmie i tożsamości Twojej marki. Dlatego niedawno uruchomiliśmy naszą funkcję dźwiękową , która umożliwia dodawanie zarówno muzyki w tle, jak i efektów dźwiękowych do stron cyfrowych publikacji.

Czym jest marketing sensoryczny? – Jazda próbna samochodem (marketing dotykowy)

Marketing sensoryczny obejmuje również dotyk. Chociaż może to wydawać się dziwnym sposobem wprowadzania produktów lub usług na rynek, w niektórych przypadkach ma to sens. Na przykład, jeśli kupujesz nowy samochód – musisz najpierw zrobić jazdę próbną, czyli zobaczyć, jak działa, jaki jest komfort i jak się czujesz podczas jazdy. To samo dotyczy ubrań – zazwyczaj będąc w sklepie odzieżowym dotykasz tkaniny, aby zdecydować, czy jest ona wysokiej jakości i często przymierzasz ubrania. Poznaj więcej i lepsze strategie marketingowe odwiedzając moją stronę już teraz. Dotykanie takich produktów może pomóc Twojej marce w osiągnięciu większej sprzedaży i daje klientom większą pewność co do zakupu Twoich produktów. Smak można tak naprawdę zastosować tylko do sprzedawców żywności i napojów – np. marek napojów, restauracji, kawiarni, marek serów itp. Smak jest również ściśle związany z zapachem, a jego skuteczność może się różnić w zależności od innych zmysłów otaczających określony smak. Nie jest tajemnicą, że smak jest bardzo subiektywny, a niektóre smaki i smaki nie przemawiają do wszystkich – ale można to również powiedzieć o dźwiękach, zapachach i wizualizacjach. Jak więc wykorzystać smak w marketingu sensorycznym? To całkiem proste – użyj próbek , aby przyciągnąć publiczność. Wielu konsumentów obawia się kupowania nowych produktów, zwłaszcza jeśli są przyzwyczajeni do kupowania ustalonej listy artykułów spożywczych w supermarkecie. Jeśli jednak pozwolisz im wypróbować bezpłatną próbkę jedzenia, prawdopodobnie nie odmówią. Co więcej, jeśli smak im przypadnie do gustu – chętniej go kupią.

Niektóre zapachy w żywy sposób przenoszą Cię z powrotem do dzieciństwa lub konkretnego momentu w Twoim życiu. Nie należy lekceważyć zmysłu węchu, zwłaszcza w swojej strategii marketingu sensorycznego. Czym jest marketing sensoryczny? – Bezpłatne próbki żywności (reprezentujące marketing dostosowany do smaku i zapachu).

Specjalne zapachy pasujące do Twojej marki i sklepu. Na przykład Hollister i Abercrombie and Fitch wykorzystują swój wyrazisty zmysł, aby sprawić, by klienci czuli się szczęśliwi i cieszyli się zakupami w sklepie. Zapachy przypominające otoczenie. Na przykład zapachy oceanu, świeżo skoszonej trawy i inne naturalne zapachy. Tego typu zapachy mogą czasami być korzystne w wywoływaniu pozytywnych emocji u klientów, gdy robią zakupy w sklepie. Nieodparty zapach jedzenia! Jeśli sprzedajesz jedzenie – dobrym pomysłem byłoby skupienie się na zapachu i upewnienie się, że jest atrakcyjny i kuszący, gdy klient przechodzi obok Twojej restauracji/jedzenia ulicznego/straganu z jedzeniem itp. Ten punkt jest również podobny do pośredników, którzy pieczą ciasteczka lub ciasta w domach, które mają na wystawie, aby ludzie myśleli o tym miejscu jako bardziej „domowym”.

KORZYŚCI Z MARKETINGU SENSORYCZNEGO
Tego chcą klienci:

Kolory zwiększają rozpoznawalność Twojej marki .

Muzyka i dźwięk pomagają klientom Cię zapamiętać .

Im więcej zmysłów włączasz do swojego marketingu, tym większą lojalność wobec marki generujesz.

Pozostawia dobre wrażenie, a klienci będą mieli pozytywne emocje, gdy pomyślą o Twojej marce.

Pozwala dotrzeć do większej liczby klientów . Nie wszyscy klienci są w stanie słyszeć lub widzieć. Dlatego posiadanie dostępnej marki, poprzez wykorzystanie większej ilości zmysłów w swojej strategii marketingowej, to zdecydowanie korzyść. Mimo wszystko najlepszą opcją ku wygranej jest według specjalistów marketing sensoryczny o którym dowiesz się już teraz klikając!

NARZĘDZIE MARKETINGU CYFROWEGO SENSORYCZNEGO
Jeśli potrzebujesz narzędzia, które może obejmować trzy różne zmysły (wzrok, słuch i dotyk) dla swojej strategii marketingu sensorycznego – Paperturn ma odpowiedź!

Twórz publikacje marketingowe, które są atrakcyjne wizualnie; można dostosować do kolorów i wzornictwa Twojej marki ; zawierać linki , filmy , wyskakujące okienka i efekty dźwiękowe ; i wiele innych cech, które angażują zmysły. Ponadto flipbooki, które udostępniamy za pośrednictwem naszej platformy, zapewniają wyraźny dźwięk odwracania strony , co daje konsumentom prawdziwe wrażenie cyfrowego przewracania strony. Ponadto inne interaktywne funkcje, które można wdrożyć za pośrednictwem naszej platformy, dodatkowo pomagają klientom angażować się w treści marki.

Mamy nadzieję, że udzielono odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące marketingu sensorycznego. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące tworzenia publikacji cyfrowej – nie wahaj się z nami skontaktować, a chętnie Ci pomożemy!