Dieta specjalistyczna w cukrzycy

Przestrzeganie planu zdrowego odżywiania jest kluczem do zarządzania żywieniem cukrzycy. Prawdopodobnie masz do czynienia z wieloma opcjami dietetycznymi sugerującymi, jak jeść, aby kontrolować poziom cukru we krwi.
W przeciwieństwie do modnych diet, które często są trudne w utrzymaniu, dieta cukrzycowa – od dawna reklamowana ze względu na korzyści w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi – jest również najlepszym wyborem w leczeniu cukrzycy i taką, która jest łatwa do rozpoczęcia. Spójrzmy, co go wyróżnia.

Dieta i odżywianie cukrzycowe

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension. Jego głównym celem jest obniżenie ciśnienia krwi. Cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi idą w parze: według badań Diabetes Spectrum ponad połowa dorosłych chorych na cukrzycę ma nadciśnienie . Dziennik donosi również, że dieta DASH może poprawić insulinooporność, hiperlipidemię (nienormalnie wysokie stężenie tłuszczów we krwi) i otyłość, a także obniżyć ciśnienie krwi .

Ze względu na wpływ diety na wagę, wrażliwość na insulinę i kontrolę glikemii dobrze sprawdza się u osób ze stanem przedcukrzycowym oraz cukrzycą typu 1 i 2. Badania Diabetes Spectrum sugerują, że dieta może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 w przyszłości o 20%.

Dalsze badania w Diabetes Management wykazały również, że dieta ta pomogła zmniejszyć epizody hiperglikemii (nadmiar glukozy we krwi) i kontrolować poziom glukozy we krwi u dzieci z cukrzycą typu 1 . Jak wiesz, obniżanie poziomu glukozy we krwi jest ważnym elementem opieki diabetologicznej, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym cukrzycą i chronić serce.

Przegląd diety DASH

DASH przyjmuje zdrowe nawyki żywieniowe , z większą ilością pełnowartościowej i mniej przetworzonej żywności. Nacisk kładziony jest na owoce, warzywa, chude mięso, niskotłuszczowy nabiał, produkty pełnoziarniste, fasolę i orzechy. Dieta ogranicza sód, czerwone mięso oraz słodkie potrawy i napoje.

Jednym z bardziej rygorystycznych punktów jest ograniczenie spożycia soli. The American Heart Association zalecenie „s jest pozostać pod 2300 mg sodu dziennie. To około pół łyżeczki soli. Aby jeszcze bardziej obniżyć ciśnienie krwi, zmniejsz to spożycie do 1500 mg, czyli około 1/3 łyżeczki soli.

Tradycyjna dieta DASH może mieć niską zawartość tłuszczu i zbyt wysoką zawartość węglowodanów dla osób z cukrzycą. Obniżenie spożycia węglowodanów i dodanie większej ilości tłuszczów nienasyconych poprzez żywność, taką jak oleje, orzechy, nasiona i awokado, może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi i zapewnić więcej energii.

Małe kroki na początek

Dieta cukrzycowa nie jest planem żywieniowym, którego przestrzegasz przez krótki czas. Został zaprojektowany tak, aby przez całe życie był częścią diety diabetologicznej.

Z tego powodu możesz się w to złagodzić. Zacznij od wycięcia napojów gazowanych lub dodania owoców i warzyw do każdego posiłku. Przynieś przyprawy na stół i zostaw solniczkę w szafce – lub ją wyrzuć! Dieta daje Ci swobodę wyboru, od czego chcesz zacząć, jakie kroki i kiedy podjąć.

Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, National Heart, Lung and Blood Institute ma bazę danych przepisów przyjaznych dla DASH, aby przekazać Ci pomysły.

Możesz kochać to, co jesz, jednocześnie kontrolując cukrzycę i chroniąc serce. W diecie DASH chodzi o umiar i równowagę.