Remont mieszkania. Jak samodzielnie ułożyć płytki: Poradnik dla początkujących
Płytki podłogowe są popularnym wyborem, ponieważ są trwałe, łatwe do czyszczenia i występują w różnych stylach. Jeśli rozważasz samodzielne układanie płytek podłogowych, ten przewodnik nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć. Omówimy podstawy, takie jak wybór odpowiedniego rodzaju płytek i przygotowanie powierzchni, a także bardziej zaawansowane techniki, takie jak tworzenie wzorów i fugowanie. Niezależnie więc od tego, czy jesteś początkującym czy profesjonalistą w dziedzinie majsterkowania, w tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o samodzielnym układaniu płytek! Pamiętaj – usługi remontowe firmy BestRemonts zaoszczędzą Ci czas i pieniądze.
Rodzaje płytek
Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę podczas samodzielnego układania płytek, jest rodzaj wybranych przez siebie płytek. Płytki podłogowe są wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, gres, terakota, porcelana, kompozyty i konglomeraty, kamień naturalny. Każdy rodzaj płytek ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, by wybrać odpowiedni dla Twojego projektu. Na przykład płytki ceramiczne są popularnym wyborem, ponieważ są trwałe i łatwe do czyszczenia. Są jednak również podatne na odpryski i pęknięcia. Płytki gresowe są droższe, ale są też bardziej wytrzymałe i mniej podatne na pęknięcia lub odpryski.
Mierzymy pomieszczenie
Gdy już wybierzesz odpowiedni rodzaj płytek, musisz dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia i zdecydować się na pożądany układ. Zapewni to, że masz wystarczającą ilość materiału do wykonania pracy, a także pomoże zapobiec marnotrawstwu. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest stworzenie szkicu proponowanego układu podłogi. Zapewni to, że jesteś zadowolony z ogólnego wyglądu projektu przed rozpoczęciem.
Ile płytek kupić?
Przed rozpoczęciem projektu układania płytek należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy określić ilość płytek potrzebnych do pokrycia powierzchni. Zazwyczaj zaleca się zakup 5-15% więcej płytek niż szacuje się, że będą potrzebne, aby uwzględnić ewentualne pęknięcia lub inne nieprzewidziane problemy. Następnie należy wybrać rodzaj i pojemność fugi, kleju i masy wyrównującej lub płynnej folii. Obliczając całkowitą powierzchnię, którą pokryją płytki, należy również uwzględnić ilość miejsca, które zajmie fuga. Zazwyczaj przy fugowaniu między płytkami należy uwzględnić 1-3% więcej miejsca. Podejmując te kroki przed rozpoczęciem projektu instalacji płytek, ogólny proces będzie gładszy i bardziej udany.
Przygotowanie powierzchni
Po wykonaniu pomiarów i stworzeniu szkicu można przystąpić do przygotowania powierzchni. Jeśli chodzi o układanie płytek, przygotowanie podłoża jest kluczowe. Należy dokładnie oczyścić podłogę, aby zapewnić dobre wiązanie. Tłuste plamy należy usunąć odpowiednimi detergentami, a następnie spłukać powierzchnię czystą wodą. Jeśli podłoga jest stara i gładka, najlepiej wyszorować ją szlifierką lub grubym papierem ściernym, aby zapewnić lepszą powierzchnię dla kleju do płytek. Wszelkie znaczne nierówności podłoża należy również zniwelować za pomocą zaprawy wyrównującej. Dodatkowo możesz zastosować tzw. płynną folię pomiędzy podłożem a klejem, która zaimpregnuje i zabezpieczy powierzchnię. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do dalszych prac pozwolić oczyszczonej powierzchni całkowicie wyschnąć.
Zaczynamy układanie płytek
Planując układ płytek, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i rozmiar płytek. Ważne jest również, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na fugi między płytkami. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest rozpocząć układanie podłogi w rogu naprzeciwko drzwi. Pozwoli to na ułożenie pierwszego rzędu płytek bez konieczności przycinania jakichkolwiek elementów. Podczas układania płytek należy również upewnić się, że są one ułożone prosto. Można to zrobić dzieląc pokój na dwie prostopadłe linie.
Gdy powierzchnia jest już przygotowana, można przejść do nakładania zaprawy klejącej. Najlepiej jest użyć szpachli o grubości wskazanej przez producenta zaprawy. Aby zachować równą odległość między płytkami, należy użyć krzyżyków dystansowych. Podczas układania płytek należy je delikatnie docisnąć, a w razie potrzeby użyć gumowego młotka. Najlepiej jednorazowo pokryć powierzchnię nie większą niż 1 m2.
Jaki klej do układania płytek
Wybierając klej do płytek, ważne jest, aby wybrać produkt, który będzie miał zwiększoną przyczepność. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz płytek na podłodze, jak trzeba się upewnić, że płytka pozostanie w miejscu. Istnieje wiele różnych klejów dostępnych, więc ważne jest, aby wybrać taki, który jest przeznaczony do rodzaju płytek, które używasz. Po wybraniu kleju, można go rozprowadzić za pomocą zębatej szpachelki. Upewnij się, że usuniesz krzyżyki dystansowe zanim klej całkowicie wyschnie, ponieważ pomoże to zapewnić, że płytka pozostanie na swoim miejscu.
Fugowanie
Nałożenie fugi na nowo ułożone płytki jest ważnym krokiem w zapewnieniu profesjonalnego i dopracowanego wykończenia. Aby uzyskać najlepszy efekt, fugę należy nakładać po około 12 godzinach od ułożenia płytek i usunięcia krzyżyków dystansowych. Gotowe masy fugowe można nakładać za pomocą gumowej szpachli, zwracając uwagę na dokładne pokrycie wszystkich spoin. W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki czy kuchnie, warto wybrać fugę z dodatkową ochroną przed grzybami i pleśnią. Zabezpieczenie narożników i kątów warstwą silikonu sanitarnego również pomoże stworzyć bardziej szczelne uszczelnienie. Zużycie fug będzie się różnić w zależności od grubości nakładanej fugi oraz jej rodzaju. Po nałożeniu fugi należy przetrzeć powierzchnię szmatką lub gąbką, aby usunąć jej nadmiar z płytek. Po związaniu fugi przez 60-120 minut, podłogę należy przetrzeć suchą szmatką, aby usunąć ewentualne zamglenie, które może pozostać na powierzchni. Zastosowanie się do tych prostych kroków pozwoli na uzyskanie profesjonalnego i trwałego wykończenia.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy układaniu płytek, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalistów i zamówić usługi remontowe. Zatrudnienie firmy takiej jak BestRemonts pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i wysiłek. Eksperci z BestRemonts mają doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonania pracy dobrze, a oni mogą również zapewnić inne usługi remontowe. Zapoznaj się z usługami firmy i zamów bezpłatną wycenę remontu.