Jak wygląda jaskra?

Jaskra to zespół chorób oczu, które powodują uszkodzenie nerwu wzrokowego, co ostatecznie prowadzi do utraty wzroku. Jego rozpowszechnienie wśród osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat i osób z wywiadem rodzinnym jest bardziej prawdopodobne; jednak każdy może cierpieć na jaskrę, niezależnie od wieku i pochodzenia.

Coraz trudniej jest ci się skupić na rzeczach. Możesz również zauważyć blask na wielu powierzchniach, w tym na tych, na których zwykle nie występuje odblask. Oczom trudniej dostrzec kontrast. Możesz mieć trudności z rozróżnieniem ciemnych i jasnych kolorów.

Twoje widzenie peryferyjne stanie się trudniejsze do opanowania. Możesz nie zauważać rzeczy po bokach tak dobrze, jak zwykle. Niektóre rzeczy mogą być ciemniejsze niż zwykle, co wymaga więcej światła, aby je zobaczyć. Problemy te staną się bardziej zauważalne, gdy jaskra ewoluuje i staje się bardziej wyraźna

Jakie są główne przyczyny jaskry?

Optyk Puławy występuje, gdy ciśnienie w oku wzrasta, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego. Może się to zdarzyć z powodu gromadzenia się płynu w oku lub złego drenażu. Zwiększone ciśnienie powoduje uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego w tylnej części oka i ostatecznie obumieranie, co prowadzi do utraty wzroku.

Przyczyna tego podwyższonego ciśnienia jest w większości przypadków nieznana, ale może być związana z innymi chorobami oczu, takimi jak zaćma i cukrzyca. Może to być również spowodowane niektórymi lekami lub długotrwałym stosowaniem sterydów.

Jak wygląda jaskra?

Jaskra może niekorzystnie wpływać na wzrok na wiele sposobów. Początkowo osoby z tym schorzeniem mogą mieć trudności z rozróżnianiem obiektów na krawędziach pola widzenia lub mogą dostrzegać tylko to, co znajduje się bezpośrednio przed nimi.

Zwykle dotyczy to obu oczu, chociaż w jednym oku może być gorzej. Bardzo rzadko jaskra może rozwinąć się nagle i spowodować : intensywny ból oka, nudności i wymioty, zaczerwienienie oka, ból głowy, tkliwość wokół oczu, widzenie pierścieni wokół świateł, niewyraźne widzenie, utrata wzroku.

Gdy jaskra się pogarsza, widzenie centralne staje się coraz bardziej upośledzone, co utrudnia obserwację tego, co znajduje się tuż przed nimi.

Napad jaskry z zamkniętym kątem przesączania obejmuje: silny ból oka lub czoła zaczerwienienie oka pogorszenie lub niewyraźne widzenie widzenie tęczy lub aureoli ból głowy nudności wymioty Objawy jaskry normalnego ciśnienia U osób z „ jaskrą normalnego ciśnienia ” ciśnienie w oku jest mieszczą się w normalnym zakresie, ale wykazują oznaki jaskry, takie jak martwe punkty w polu widzenia i uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Skąd mam wiedzieć, czy mam jaskrę? Jakie są objawy jaskry?

Niepokojąco, ponad połowa Amerykanów z jaskrą nie zdaje sobie sprawy z tego stanu. Zbyt często, zanim dana osoba zaczyna doświadczać osłabienia wzroku z powodu tej choroby, jest ona już w późniejszych stadiach; objawy mogą pojawiać się tak stopniowo, że możesz ich w ogóle nie zauważyć. Jak najszybciej wykonaj kompleksowe badanie rozszerzonych oczu, aby wykryć, czy cierpisz na jaskrę, zanim wystąpią nieodwracalne uszkodzenia.

– Zwiększone ciśnienie w oku: Może być spowodowane gromadzeniem się płynu w oku lub złym drenażem.

– Inne choroby oczu: Jaskra może być związana z innymi chorobami oczu, takimi jak zaćma i cukrzyca.

– Niektóre leki lub długotrwałe stosowanie sterydów mogą również zwiększać ciśnienie do niebezpiecznych poziomów, co może prowadzić do jaskry.

– Osłabienie widzenia na krawędziach pola widzenia: Ten początkowy objaw jest często ignorowany, dopóki nie przekształci się w upośledzenie widzenia centralnego.

– Kompleksowe badanie rozszerzonych oczu: Jest to niezbędne dla każdego, kto martwi się o swój wzrok, aby to zrobić, jeśli podejrzewają jakiekolwiek objawy jaskry.

Jaskra może znacząco wpłynąć na to, jak ktoś postrzega otaczający ich świat. Osoby z jaskrą mogą doświadczać osłabienia widzenia na krawędziach pola widzenia, co utrudnia obserwację tego, co znajduje się tuż przed nimi.

Wraz z postępem jaskry nie tylko zaczyna się zmniejszać widzenie peryferyjne, ale także widzenie centralne staje się coraz bardziej zamglone, co utrudnia rozróżnianie przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Co gorsza, kolory i kontrast stają się niewiarygodnie zniekształcone, do tego stopnia, że ​​osoby dotknięte tym schorzeniem nie mogą całkowicie rozróżnić kształtów lub odcieni kolorów.

W ciężkich przypadkach, patrząc na cokolwiek poza obiektem znajdującym się bezpośrednio przed nimi, osoby mogą widzieć tylko jasne punkty i światła.

Kto jest najbardziej narażony na ryzyko zachorowania na jaskrę?

Różne osoby będą wyrażać objawy jaskry na różne sposoby, a niektóre mogą być bardziej predysponowane do tej choroby oczu niż inne. Weź pod uwagę następujące szczegóły dotyczące tego, kto jest w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju jaskry:

– Osoby powyżej 40

– Osoby z rodzinną historią jaskry

– Afroamerykanie i Latynosi

– Osoby z cukrzycą, krótkowzrocznością (krótkowzrocznością) lub wysokim ciśnieniem krwi

– Pacjenci przyjmujący kortykosteroidy przez długi czas.

Należy pamiętać, że nawet jeśli nie pasujesz do żadnej z powyższych kategorii, nadal możesz być w grupie ryzyka. Dlatego niezależnie od wieku czy pochodzenia etnicznego nie zapomnij o kompleksowym badaniu wzroku co dwa lata.

Jak wykrywa się jaskrę?

Optometrysta może wykryć jaskrę poprzez dokładne badanie rozszerzonego oka. W tym celu zbada siatkówkę i zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku. Dodatkowo, do oceny działania nerwu wzrokowego można zastosować określone instrumenty.

Co powinienem zrobić, jeśli myślę, że mam jaskrę?

Jeśli uważasz, że jaskra może dotyczyć Ciebie lub członka Twojej rodziny, natychmiast umów się na wizytę u optyka. Twój optyk Lublin przeprowadzi kompleksowe badanie rozszerzonych oczu, aby wykryć obecność jaskry i zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP). Wczesne wykrycie jest niezbędne, aby chronić wzrok przed potencjalną ślepotą spowodowaną tym schorzeniem.