Kiedy adwokat a kiedy radca prawny?
W przypadku sporów prawnych często pojawia się problem, czy zatrudnić prawnika, czy radcę prawnego. Adwokat i prawnik Wrocław to dwa różne zawody. Mimo wspólnej branży specjalizują się w różnych zagadnieniach.
Do obowiązków adwokata należy świadczenie pomocy prawnej obejmującej m.in.: udzielanie porad prawnych sporządzanie opinii prawnych Został wezwany do stawienia się w sądzie. przesłuchiwany przez władze.
Kiedy warto zasięgnąć porady prawnej?
Specjalnością radcy prawnego jest kompleksowa pomoc prawna skierowana zarówno do osób fizycznych, organizacji jak i korporacji. Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego skodyfikuje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. Radca prawny Wrocław specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej, ale nie tylko. Pomoc prawna obejmuje takie czynności jak: udzielanie porad prawnych przygotowywanie oświadczeń Był wzywany przed sądy i urzędy państwowe.
Jakie są różnice między adwokatem a radcą prawnym?
Zawód radcy prawnego jest podobny do zawodu prawnika. Jednak w praktyce te dwa zawody znacznie się od siebie różnią. Tylko adwokat może zostać obrońcą w sprawach karnych i karno-skarbowych. Adwokaci nie są uprawnieni do reprezentowania swoich klientów w tego typu sprawach. Od 2007 r. przedstawiciele prawni mogą także uczestniczyć np. w sprawach rodzinnych. Prawo wymaga również, aby sąd, podejmując decyzję o rozwodzie, uwzględnił dobro dziecka. Należy również pamiętać, że radca prawny może być zatrudniony w konkretnym przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę, adwokaci wykonują swój zawód wyłącznie jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub jako wspólnik w spółce kapitałowej.
To fascynujące, że Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, które mają tak wyraźny podział zawodów prawniczych. W innych krajach są one zazwyczaj łączone w jedną karierę. Podstawowa różnica polega na tym, że adwokat może reprezentować swojego klienta w sprawach karnych i skarbowych, które wiążą się z prawem. We wszystkich innych przypadkach ich specjalności są komplementarne. Można się z nimi konsultować w przypadku sporów cywilnych, rodzinnych i administracyjnych. Zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą reprezentować mocodawcę przed sądami cywilnymi i administracyjnymi, przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym oraz przed urzędami państwowymi, władzami publicznymi i samorządowymi.