Co spowalnia remont mieszkania i jak sobie z tym poradzić
Przyczyny spowalniania w remoncie mieszkania Katowice są czasem trudne do zrozumienia. Ale są wyjaśnienia i, co ważniejsze, sposoby rozwiązywania problemów!
Opóźnianie planowanych napraw ma złe konsekwencje na wszystkich frontach pracy. Materiały nie są dostarczane na czas – pracownicy nic nie robią. Nie zawsze mogą czekać (mają swój harmonogram, zaplanowany z dużym wyprzedzeniem). Jeśli pracownicy odejdą, inwestycja stai w miejscu…
A tutaj już dostarczyli zamówione meble. Istnieje duże ryzyko uszkodzenia przedmiotów w remontowanym pomieszczeniu. A przeciąganie ciężkich mebli z kąta w kąt, z pokoju do pokoju jest niewygodne: pokój pod czas remontu musi być pusty. Trzeba to wysłać do magazynu na przechowywanie, a to też kosztuje.
Istnieje wielka pokusa, aby zacząć szukać kogoś, kogo można obwinić. Jest to jednak niewdzięczne zadanie. W końcu remont mieszkania i aranżacja wnętrz to praca międzyludzka, a czynnik ludzki jest zawsze nieprzewidywalny.
Ale piszemy to nie dla tego, żebyś z góry zaakceptował, że termin zakończenia remontu zostanie przekroczony. Oczywiście, że nie! Chodzi o coś innego: jeśli od samego początku nie zaprosiłeś profesjonalnej firmy remontowo-budowlanej, która trzyma wszystkie wątki projektu – koordynuje terminy produkcji mebli, prac budowlanych i projektowych, rozdziela budżet – jeśli kontrolujesz to wszystko sam, terminy napraw mogą się poślizgnąć. Co można zrobić, aby temu zapobiec?
Interesuje Cię profesjonalny remont mieszkania? Otrzymaj bezpłatną wycenę remontu!
#1. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na remont
Załóżmy, że masz projekt wykonany przez studio projektowania wnętrz lub profesjonalnego architekta ze szczegółowym schematem. I teoretycznie wiesz, co chcesz otrzymać.
Oszacuj dostępny budżet. Jedną z najczęstszych przyczyn opóźnień remontowych jest niestabilne finansowanie projektu. Dobrze, jeśli zdarza się to raz i na chwilę, ale nie pozwól, by stało się to systemem. Jeśli nie masz pewności, że już teraz możesz sobie na to „pozwolić”, lepiej odłożyć to na później, zaoszczędzić potrzebną kwotę.
Fakt: W przeciwieństwie do profesjonalnych projektantów oraz firm remontowo-budowlanych my – zwykli ludzie – nie robimy remont mieszkania co roku. Dlatego tylko wydaje nam się, że znamy mniej więcej realne ceny na materiały budowlane.
Dobrze, jeśli zamówiłeś projekt aranżacyjny ze szczegółowym zestawieniem materiałów, towarów (i wiesz dokładnie ile potrzebujesz do realizacji). Jeśli nie, prawdopodobnie będziesz zszokowany cenami towarów i usług.
#2. Sporządzenie harmonogramu prac
Zabezpiecz się przed ewentualnymi opóźnieniami ze strony swoich dostawców. Dowiedz się wcześniej o wszystkich terminach dostawy zamówionych przedmiotów. Nie żądaj materiałów wcześnie: Twoim celem jest uzyskanie tego, czego potrzebujesz w ciągu tygodnia.
Zapytaj o harmonogram budowy. Powinien on wskazywać przybliżone daty rozpoczęcia i zakończenia określonych rodzajów prac. Mając obie informacje będziesz mógł zarządzać swoimi dostawami.
Załóżmy, że wiesz, że prace związane z układaniem płytek mają się rozpocząć dwa miesiące po dacie rozpoczęcia. Na zamówione płytki nie trzeba będzie długo czekać – dwa tygodnie. Odpowiednio, czas dostawy, którego potrzebujesz, to półtora miesiąca później. Możesz poprosić sprzedawcę o zarezerwowanie płytek i lepiej to zrobić, aby płytki nie skończyły się na magazynie, kiedy ich potrzebujesz.
#3. Kupuj z dużym zapasem
Dotyczy to zwłaszcza ilości płytek i wszelkich innych materiałów „na miarę”. Jeśli na przykład duże powierzchnie mają być pokryte płytkami, tak jak na tym zdjęciu, straty są prawie zawsze nieuniknione. A jeśli materiał okaże się mniejszy niż potrzeba, dodatkowe zamówienie grozi nie tylko opóźnieniem remontu.
Często zdarza się, że kolejna partia przychodzi w nieco innej tonacji, a to, wiadomo, może skończyć się bardzo efektownie. Na wszelki wypadek poproś więc pracowników, aby wszelkie prace związane z wykończeniem wnętrz – układanie płytek, tapetowanie – rozpoczynali w miejscach zacienionych, czyli tam, gdzie będzie to najmniej widoczne.
Wskazówka: Bądź ostrożny przy przyjmowaniu materiałów
Są też inne przypadki z materiałami, które mogą doprowadzić do opóźnień w pracach. Wady mogą pochodzić z fabryki. Płyty mogą pęknąć podczas transportu lub rozładunku. Nadzoruj każdy krok. Osoba odbierająca materiały powinna je jak najdokładniej obejrzeć przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego.
#4. Tylko po zakończeniu prac wykończeniowych zamawiaj zabudowę
Jeśli współpracujemy z producentem mebli na zamówienie, należy przestrzegać przed pochopnym zamawianiem. Nigdy nie wyrażaj zgody na produkcję bez posiadania uzgodnionych rysunków sporządzonych na podstawie ostatecznych pomiarów.
Czasami jest wielka pokusa, żeby zamówić wszystko z niewielkim wyprzedzeniem, ale kiedy w końcu meble nie będą pasowały do wymiarów, to trzeba będzie wszystko przerabiać od nowa, a relacje z producentami na pewno zostaną zepsute.
#5. Trzymaj rękę na pulsie
Szybko rozwiązuj wszystkie problemy. Niekiedy na budowie pojawiają się niespójności wymagające niekonwencjonalnych posunięć, które wprawiają w zakłopotanie nie tylko klientów, ale także budowniczych, a nawet projektantów. Jeśli nie masz pomocy fachowca, umów się na konsultacje z budowlańcami, użyj swojej wyobraźni i staraj się nie zwlekać.
Nie wypada też wychodzić z domu podczas remontu, przynajmniej nie na długo. Czasami decyzja musi być podjęta natychmiast.
#6. Kontroluj swoich wykonawców
Zatrudniając ekipę budowlaną, zachowaj ostrożność. Polegaj na referencjach i reputacji. Nieodpowiedni fachowcy mogą nie tylko opóźnić prace, ale także zrujnować cały remont.
Nawet jeśli zatrudniłeś najlepszych w branży, kontroluj ich niezależnie od obecności majstra na budowie. Nie mówię, że należy ingerować we wszystkie procesy, po prostu nie wypuszczaj ich z rąk i z oczu.
#7. Bądź cierpliwy
Innym powodem, dla którego remonty trwają długo, jest ograniczona ilość czasu dostępna na prace budowlane w Twoim domu. Dzieje się tak, gdy wprowadzamy się do istniejącego domu. W tym przypadku głośna praca jest ściśle ograniczona czasowo. Twoi robotnicy budowlani nie będą mogli od rana do nocy wbijać młotka i wiercić – będą musieli liczyć się z interesami sąsiadów i przestrzegać wewnętrznych zasad domu.
Tutaj naprawdę nie ma możliwości przyspieszenia procesu, a jedyne co musisz zrobić to uzbroić się w cierpliwość.