Po co propolis i melatonina?

Melatonina – co to jest i jak działa?

Melatonina jest hormonem naturalnie wytwarzanym w mózgu, a dokładniej w szyszynce. Został zidentyfikowany w 1958 roku. Od tego czasu badano jego skutki. Wydzielanie melatoniny jest uzależnione od ilości dostępnego światła. Ekspozycja na światło hamuje produkcję melatoniny w szyszynce, podczas gdy ciemność ją stymuluje. Wydzielanie melatoniny jest ściśle związane z rytmem okołodobowym człowieka (czyli zegarem wewnętrznym), wschodem i zachodem słońca – zaczyna się o zmierzchu, stopniowo wzrasta, osiągając maksymalne stężenie w środku nocy i stopniowo maleje wraz ze zbliżaniem się świtu.

Za uczucie senności odpowiada melatonina. Hamuje sygnały w mózgu umożliwiające koncentrację i czujność, co przekłada się na coraz silniejsze uczucie zmęczenia i potrzebę zasypiania. Ekspozycja na światło w nocy zmniejsza wydzielanie melatoniny przez szyszynkę, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do zaburzeń snu. U niektórych osób cierpiących na bezsenność stwierdza się niski poziom melatoniny. Próby leczenia bezsenności i innych problemów ze snem doprowadziły do ​​spopularyzowania stosowania melatoniny jako środka nasennego. Melatonina spray pomaga zasnąć.

 

Propolis – działanie

Propolis to naturalna, żywiczna mieszanina chemiczna wytwarzana przez pszczoły miodne, zbierana z różnych substancji roślinnych. Ze względu na swoją woskową, półstałą naturę pszczoły używają go do budowy i naprawy uli. Z biegiem czasu był używany przez wiele kultur w różnych częściach świata jako naturalny środek do leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Pierwsza znana opublikowana praca naukowa na temat jego właściwości i składu pochodzi z 1908 roku. Obecnie jest szeroko dostępna w wielu komercyjnych produktach i preparatach ze względu na swoje właściwości przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające. Propolis krople to jedno z najnowszych osiągnięć w leczeniu zespołu suchego oka i przewlekłego zapalenia spojówek wywołanego przez zapalenie powiek. Te krople bez konserwantów zawierają propolis, aloes, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniacze i enzymy wraz z witaminami A i C oraz ekstrakt z rumianku. Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się stosowanie jednej kropli 2 do 3 razy dziennie.