POMPOWANIE SZAMBA I DLACZEGO POGODA WPŁYWA NA TWÓJ SYSTEM SEPTYCZNY?
Jak pogoda wpływa na twój system septyczny? Tak nie jest, prawda? W końcu twój system septyczny jest zakopany, bezpieczny i chroniony przed niszczącymi żywiołami, prawda? Źle. Ekstremalne warunki pogodowe — o każdej porze roku — mogą powodować poważne problemy w każdym systemie szamba, powodując większą potrzebę pompowania szamba i ewentualnych napraw szamba. W tym miesiącu przyjrzymy się, jak deszczowa i burzowa pogoda może wpłynąć na twoje szamba.
Podstawy systemu septycznego
Większość właścicieli systemów septycznych ma mgliste pojęcie o tym, jak działają ich systemy. Szybki przegląd komponentów i funkcji twojego systemu pozwoli lepiej zrozumieć, jak wpływa na niego pogoda.
Czołg
Podstawowe systemy septyczne składają się z dwóch głównych części: szamba i pola absorpcyjnego. Jak definiuje to Agencja Ochrony Środowiska, szambo to „zakopany, wodoszczelny pojemnik, zwykle wykonany z betonu, włókna szklanego lub polietylenu”. Zbiorniki występują w różnych kształtach i rozmiarach. Podział ścieków rozpoczyna się w zbiorniku. Najpierw ścieki z gospodarstwa domowego wpływają do zbiornika rurą drenażową. Następnie zbiornik zatrzymuje ścieki z gospodarstwa domowego na tyle długo, aby osady opadły na dno zbiornika. Podczas tego procesu olej i tłuszcz w wodzie unoszą się na powierzchnię i tworzą szumowiny na powierzchni. Wreszcie płynna część ścieków (ścieki) opuszcza zbiornik i spływa do pola absorpcyjnego.
pole spustowe
Drugą częścią systemu jest pole odwadniające. Podajemy również dobrą definicję tego elementu. „Pole odwadniające to płytkie, zadaszone wykopy wykonane w nienasyconej glebie”. Gleba ta wchłania ścieki, umożliwiając naturalny rozkład szkodliwych substancji.
Deszcz i powódź
W wielu częściach kraju wiosna i lato oznaczają dramatyczny wzrost opadów. Uprawy i rośliny wymagają odpowiednich opadów. Jednak zbyt dużo deszczu może być niebezpieczne dla systemów septycznych. Na przykład pola kanalizacyjne nasycone ulewnymi deszczami nie mogą odpowiednio wchłaniać ścieków z gospodarstw domowych. W rezultacie ulewne deszcze i powodzie powodują dwa rodzaje problemów.
Problemy wewnętrzne i zewnętrzne
Bez odpowiedniego odpływu ścieków szambo szybko się zapełnia. W międzyczasie ścieki nadal spływają z domu. Nasycone drenaż powoduje, że ścieki z gospodarstw domowych cofają się do rury kanalizacyjnej. Ta kopia zapasowa, zawierająca zanieczyszczoną wodę i ścieki, nadal cofa się przez system do toalety i kanalizacji w domu. Jeśli tak się stanie, musisz natychmiast wezwać fachowca. Ścieki zawierają szkodliwe patogeny, dlatego wymagają procesu oczyszczania HAZMAT.
Zanieczyszczenie
Oprócz powodowania problemów w domu, ulewny deszcz i nasycona ziemia sieją spustoszenie w pobliskich źródłach wody. Ścieki, które nie mogą wsiąknąć w grunt, spływają do najniższego obszaru. Często powoduje to zanieczyszczenie pobliskich studni, a czasem nawet lokalnych źródeł zaopatrzenia w wodę gruntową.
Zapobieganie
Najlepszym lekarstwem na systemy septyczne zagrożone ulewnymi deszczami lub powodziami jest zapobieganie. Na przykład podejmij kroki, zanim zaczną padać deszcze, aby zabezpieczyć swój system. Jak możesz to robić? Oto, co polecamy na początek:
- Regularnie pompuj swój zbiornik (co rok lub co najwyżej dwa razy w roku).
- Używaj urządzeń o wysokiej wydajności (toalety, głowice prysznicowe, pralki, zmywarki itp.).
- Rozłóż pranie na kilka dni.
- Spłukiwać tylko ludzkie odchody i papier toaletowy.
- Nie parkuj na polu kanalizacyjnym.
- Sadź drzewa wystarczająco daleko od pola drenażowego, aby korzenie nie zakłócały systemu septycznego.
- Upewnij się, że wszelkie rynny wychodzące z pola drenażowego są wolne od zanieczyszczeń.