Czy mechaniczne blokady samochodowe są skuteczne?
Regularnie słyszy się o kradzieży samochodów, kosiarek, rowerów i innych urządzeń. Z tego powodu społeczeństwo zmuszone jest inwestować w ukryte zabezpieczenie samochodu, monitoring, ochronę, czy też alarmy. Elektronikę można obejść, ale co z topornym mechanicznym zabezpieczeniem? Czy to proste rozwiązanie zapewni nam skuteczną ochronę? Wiele osób zastanawia się czy ta stara, prosta metoda nie jest najlepsza. W tym artykule chcemy obalić ten mit.
Dodatkowe zabezpieczenie typu “Blokady Mechaniczne”
Oczywiście czym więcej utrudnień dla złodzieja, tym lepiej dla nas. Ryzyko kradzieży maleje. Tak właśnie można określić manualne zabezpieczenia czy to na kolumnę kierownicy, skrzynie biegów, czy na pedały nożne. Jednak musimy sami jako użytkownicy naszych samochodów wady i zalety stosowania takiej formy zabezpieczeń. Takie zabezpieczenia są widzialne dla potencjalnego złodzieja i odstraszają. Jednak użytkowanie ich, za każdym razem jak wysiadamy z auta, jest po prostu niewygodne i czasochłonne. Musimy je zdjąć po wejściu do auta, a potem założyć jak chcemy wyjść. Pamiętajmy także, że dzisiaj nie ma dobrych łańcuchów na rowery! Złodzieje jak upatrzą sobie rower przychodzą ze szlifierką akumulatorową i przecinają każdy łańcuch. Podobnie może być z zabezpieczeniem kolumny kierownicy. Przecięcie wtedy zajmuje minutę i taka blokada to na pewno nie jest skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Ważne jest zawsze gdzie zostawiamy auto i czy polegamy tylko na tym jednym zabezpieczeniu. Pamiętajmy że chwilowe wyskoczenie na zakupy do sklepu i zostawienie auta bez manualnej blokady może skończyć się kradzieżą auta. Ruchliwy parking w ciągu dnia nie jest dla złodziei przeszkodą kiedy upatrzą sobie Twoje auto, a Ty go nie zabezpieczysz choćby na chwilę. Złodzieje mogą to wykorzystać.
NASZA OCENA ZABEZPIECZENIA
Podsumowując, dokładane zabezpieczenie typu mechanicznego oceniamy na 5/10 w skali jakości zabezpieczeń samochodowych. Jest ono skuteczne i prewencyjne, szczególnie na noc lub gdy zostawiamy auto na dłużej w niepewnym miejscu. Pamiętajmy, że zakładanie bywa uciążliwe i czasochłonne dlatego sprawdza się w przypadku osób, które raz dziennie wsiadają i jadą do pracy, a później wracają i je zakładają. Jeżeli dynamicznie przemieszczasz się pojazdem to tu to tam to rozwiązanie nie jest dla ciebie.