Jak odróżnić dobrą firmę budowlaną od złej?

Jak w przypadku każdej usługi, którą znajdziesz w Internecie. Podstawowym kryterium są opinie użytkowników. Co więcej, logiczne jest, aby wybrać specjalistę, który ma dwie lub trzy negatywne recenzje w ciągu kilku lat, niż mistrza, który w ogóle nie ma recenzji lub wszyscy są podejrzanie pochwalający, a nawet z tymi samymi błędami. Jednocześnie nie zapominaj, że bez względu na to, jak bardzo jesteś pewny siebie w wynajętym zespole, nadal będziesz musiał pilnować postępów prac na różnych etapach. Więc przynajmniej ratujesz się przed niespodziankami z powodu tego, że jesteś źle rozumiany. Fachowcy nie potrafią czytać w myślach i może istnieć kilka poprawnych opcji wykonania tego samego zadania.

Jeśli opinie są dobre, jakie pytania należy zadać fachowcom?

Określ stanowisko osoby, z którą się komunikujesz – brygadzista, kosztorysant, kierownik? Czy sam będzie pracował na budowie, czy będzie nadzorował i sprawdzał pracę zespołu? Jeśli na przykład cena jest znacznie niższa niż inne oferowane ci za to zamówienie, warto zrozumieć, dlaczego. Czy jest to jakaś klasa super ekonomiczna, czy też mistrz mieszka na sąsiedniej ulicy i jest to twój zamówienie. Które jest dla niego wygodne, czy też jest nowicjuszem na stronie i stara się zbudować reputację. A teraz kilka dobrych opinii jest dla niego ważniejszych niż pieniądze. Sprawdź, czy kosztorys obejmuje koszty zapasów materiałów, wywóz śmieci, sprzątanie, opłacenie elektryków, którzy wykonają okablowanie. Czy twoja firma budowlana poprosiła o schemat elektryczny w mieszkaniu przed budową ścian?

Och, a co jeśli nic z tego nie rozumiem?

Jest okej. Sama dobra firma budowlana zada Ci wiele pytań: jaką głębokość pralki już zamówiłeś, gdzie otwierają się drzwi lodówki. Jak wysoki jest najmłodszy członek rodziny – i czy chcesz, żeby sięgnął do włącznika? Dobry technik odpowie na Twoje uwagi – jest za długi lub za drogi – i zaproponuje opcje. Jeśli nie rozumiesz – a nie chcesz rozumieć materiałów i kosztów pracy. Możesz zatrudnić niezależnego brygadzistę na tego samego „Mechanika”, aby stał się rodzajem „kompetentnego klienta” zamiast ciebie. Na Twój obiekt będzie reprezentował Twoje interesy, podążaj za techniką i jakością wykonania.

Podobał mi się fachowiec, znalazłem brygadę, co dalej?

Dalej jest łatwiej. Dobry fachowiec nie przestraszy się, jeśli zaproponujesz mu podpisanie umowy o wykonanie pracy. Generalnie nie odmówi zapisania wszystkiego, co uzgodniłeś w korespondencji na stronie. Jeśli więc zgodziłeś się na wszystko przez telefon, poproś mistrza (lub zrób to sam) jeszcze raz, aby zapisał wszystko w korespondencji na stronie. Oczywiście, jeśli mówimy o małych zadaniach, na przykład wieszaniu żyrandola.To bardziej odpowiedni dla ciebie jest kompetentny elektryk, który jest chwalony przez wszystkich. Który prawdopodobnie będzie zbyt leniwy, aby bawić się papierową umową. Jeśli masz dużo zadań i nie są one tanie, warto działać rozważniej. Czy dajesz przedpłatę? Poproś o pokwitowanie z danymi paszportowymi. Czy podpisujesz umowę? Zapisz w nim etapy, czyli rozbij cały tom pracy na małe części – i przyjmuj je i opłać w ten sam sposób. Wszelkie zmiany – w pracy, w płatnościach – rejestrują w załącznikach do umowy. Boisz się, że zostaniesz oszukany przy zakupie materiałów budowlanych? Słusznie się boisz! Zrób zdjęcia wszystkich etapów pracy, wprowadź wszystkie niedoskonałości, awarie i wady do protokołu odbioru i nie podpisuj go, dopóki nie zostaną usunięte. I nie wahaj się poinformować firmy, że coś ci nie odpowiada. Ogólnie wszyscy rozumieją, że naprawa jest trudna, zawsze niestandardowa. Firma budowlana Lubin