Wskazówki dotyczące dbania o system septyczny podczas cieplejszej pogody.

W końcu nadeszły wyższe temperatury, co oznacza, że ​​nadszedł czas, aby napełnić basen, rozłożyć leżaki i cieszyć się długimi dniami relaksu z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli masz system septyczny, są szanse, że ostatnią rzeczą, o którą się martwisz, jest unikanie tworzenia kopii zapasowych septycznych, zatykania i innych katastrof. Niestety zwiększone zużycie wody i więcej gości w domu może równać się katastrofie septycznej.

Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami podczas cieplejszych miesięcy, aby chronić swój system septyczny. 

Skontaktuj się z profesjonalistą 

W zależności od wielkości zbiornika i liczby osób w gospodarstwie domowym, szambo powinno być pompowane co trzy do pięciu lat. Jeśli jednak zużyjesz więcej wody lub wytworzysz więcej odpadów, zbiornik napełni się szybciej i należy go częściej pompować. Skontaktuj się z profesjonalistą, aby przeprowadził inspekcję szamba — i potencjalnie przepompowanie szamba — przed latem.

Zapytaj specjalistę ds. urządzeń sanitarnych, w jaki sposób ponadprzeciętne zużycie wody i odpady mogą wpłynąć na Twój system septyczny. W zależności od tego, kiedy ostatnio pompowałeś zbiornik, jak pełny jest zbiornik, gdy powrócą cieplejsze temperatury, lub jeśli spodziewasz się kilku gości w lecie, Twój specjalista ds. Sanitarnych może zalecić pompowanie zbiornika, tak dla bezpieczeństwa.

Krajobraz w zamyśleniu

Dla wielu właścicieli domów szansa na ubrudzenie sobie rąk i przywrócenie krajobrazu do życia jest najlepszą częścią wyższych temperatur. Jeśli rozważasz zasadzenie czegokolwiek na swojej posiadłości, zwłaszcza wszystkiego, co będzie blisko twojego pola odwadniającego, w tym trawy, drzew lub krzewów, uważaj, aby nie wprowadzić żadnych liści, które mogą uszkodzić pole.

Twój system septyczny obejmuje szereg rur, które wprowadzają ścieki do twojego pola odwadniającego. Niestety, ze względu na bogatą w składniki odżywcze glebę twojego pola drenażowego, rośliny z głębokimi lub szybko rosnącymi systemami korzeniowymi będą się szybko rozprzestrzeniać i mogą uszkodzić rury.

Oto kilka roślin i drzew, których należy unikać w pobliżu pola melioracyjnego:

  • Wierzby płaczące
  • buki
  • Wiązy
  • Jesiony
  • Amerykańskie drzewa słodkowodne
  • Wszelkie warzywa, zwłaszcza korzeniowe

Zamiast tego wybierz trawę, rośliny i drzewa, które mają wolniej rosnący, płytki system korzeniowy. Masz kilka opcji do wyboru, w tym kilka rodzajów traw, bylin, dzikich kwiatów i drzew, które będą pięknie rosły w pobliżu lub na polu melioracyjnym, nie powodując zbyt wielu problemów. Obejmuje to japońską kwitnącą jabłoń, jabłoń Sargent i gruszkę wierzbową.

Porozmawiaj ze swoimi gośćmi

Jeśli spodziewasz się gości po powrocie cieplejszych temperatur, stwórz zestaw zasad domu, aby mieć pewność, że szambo nie zostanie przeciążone. Zachęć gości do wyrzucania resztek jedzenia do stosu kompostu na podwórku, zamiast wyrzucania ich do śmietnika. Zrzucanie zbyt dużej ilości resztek jedzenia i tłuszczu może zatkać system i wprowadzić substancje, które zaburzą równowagę bakteryjną szamba.

Oto kilka dodatkowych zasad systemu septycznego, które należy przekazać gościom:

  • Zachęcaj do oszczędzania wody. Poproś gości, aby unikali wypuszczania wody podczas mycia zębów, upewniali się, że zmywarka jest pełna przed jej uruchomieniem i zwracali uwagę na zużycie wody.
  • Nie używaj toalet jako koszy na śmieci.  Od niedopałków papierosów po chusteczki do pieluch, a nawet żwirek dla kotów, Twoi goście mogą przypadkowo wrzucić do toalety przedmioty, które mogą zatkać system septyczny i spowodować powstanie septycznego zapasu.
  • Nie parkuj ani nie imprezuj na polu melioracyjnym . Wybierz się na spacer ze swoimi gośćmi i pokaż im swoje pole melioracyjne. Powiedz im, aby nigdy nie parkowali samochodu ani nie spędzali zbyt dużo czasu na polu odwadniającym, ponieważ może to spowodować zagęszczenie gleby, które zakłóci wydajność systemu septycznego.

Jeśli Twoi goście nie przestrzegają zasad i podejrzewasz, że system szamba jest uszkodzony lub jeśli ścieki cofają się do Twojego domu, skontaktuj się ze specjalistą w celu sprawdzenia systemu i dokonania niezbędnych napraw.

Opróżnij swój basen we właściwy sposób

Jeśli masz szamba betonowe, musisz skontaktować się z profesjonalnym budowniczym przed zbudowaniem basenu w ziemi. Budowniczy uzyska odpowiednie pozwolenia i informacje o lokalizacji szamba, co pozwoli mu zachować odpowiednią odległość między basenem a polem odwadniającym.

Jeśli masz duży, naziemny basen, który jest budowany i napełniany każdego lata, prawidłowe odprowadzanie wody zagwarantuje, że nie przepełnisz pola drenażowego ani nie uszkodzisz szamba. Zamiast tego zainstaluj w basenie pompę, która odprowadzi wodę z pola drenażowego lub upewnij się, że basen znajduje się na obszarze, który umożliwia naturalny odpływ wody z szamba.

Powolne opróżnianie basenu w ciągu kilku dni pomoże również upewnić się, że nie przytłoczysz pola drenażowego.